تبلیغات
مطالب اینترنتی - نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان
 
مطالب اینترنتی
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:

نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان

وجود و آثار زلزله در جهان

زلزله یکی از عامل های نا مفهوم در دنیا هست که امروزه در ایران بسیار اتفاق میوفتد و بر اثر این زلزله ها هزاران نفر در دنیا جان خودشان را از دست میدهند .

۳۳ دانستنی در باره زلزله

۱٫ به گزارش تالاب یک زلزله ۸٫۸ ریشتری در شیلی در ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۰ باعث شد شهر کانسپسیون بیش از سه متر به سمت غرب جابجا شود. این زلزله همین طور روز زمین را کوتاه کرد و کمی چرخش کهکشان را تغییر داد.

۲٫مرگبارترین زلزله تاریخ در سال ۱۵۵۶ در شانزی چین رخ داد که حدود ۸۳۰ هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

۳٫سالانه هشت هزار نفر بر اثر زلزله جان خود را از دست می‌دهند و بر اساس برآوردها در چهار هزار سال جدید حدود ۱۳ میلیون نفر به علت وقوع زلزله جان باخته اند.

۴٫از دهه ۷۰ میلادی «مقیاس بزرگای گشتاوری» «MMS» جایگزین مقیاس ریشتر شد که در دهه ۳۰ کارش را شروع کرد بعنوان روش اندازه گیری آزاد شده توسط زلزله ها.

۵٫زلزله سال ۲۰۰۴ در اقیانوس هند به اندازه ای انرژی آزاد کرد که برای روشن کردن تمام منزل ها و مغازه های کشور آمریکا به مدت سه روز کافی بود.

نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان

آشنایی با بدترین زلزله های تاریخ

۶٫در یونان باستان، مردم بر این باور بودند که خدای دریا، پوزیدون باعث زلزله می‌شود. او وقتی عصبانی بود با نیزه سه شاخه به زمین حمله می‌کرد و زلزله ایجاد میکرد. رفتار غیر پیش بینی و خشن او باعث شد لقب «تکان دهنده زمین» را بگیرد.

۷٫زلزله عمدتا با تغییرات زمین شناختی به وجود می‌آید اما ممکن هست در اثر آزمایش های هسته ای، تست های معدنی و فعالیت آتشفشانی هم ایجاد شود.

۸٫پس لرزه ها به این علت رخ میدهند که پوسته زمین دچار نقصان شده و می‌خواهد خود را با اثرات زلزله اصلی منطبق کند. زلزله های بزرگ ممکن هست تا چهار سال پس لرزه داشته باشند.

۹٫زلزله های نیمکره شمالی از نیمکره جنوبی اکثر هست.

۱۰٫بلندترین سونامی ناشی از زلزله در سال ۱۷۷۱ در ژاپن رخ داد که موج هایی با ۸۵ متر ارتفاع به وجود آورد.

نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان

آشنایی با بدترین زلزله های تاریخ

۱۱٫حدود دو هزار سال پیش یک ستاره شناس چینی به نام ژانگ هنگ اولین تشخیص دهنده زلزله دنیا را اختراع کرد که می توانست زلزله را در فاصله ۶۰۰ کیلومتری تشخیص بدهد.

۱۲٫زلزله ممکن هست به فعال شدن آتشفشان ها منجر شود همان طور که در سال ۱۹۸۰ کوه سنت هلنز و در سال ۲۰۰۲ کوه آتشفشانی اتنا را فعال کرد.

۱۳٫زلزله سال ۲۰۰۴ در اقیانوس هند نزدیک به ۱۰ دقیقه طول کشید که یک رکورد استثنایی در این اساس محسوب می‌شود.

۱۴٫زلزله در زیر اقیانوس ها منجر به سونامی می‌شود که می‌تواند با سرعت ۹۷۰ کیلومتر در ساعت که سرعت یک جت هست در تمام جهات حرکت کند. وقتی سونامی به یک ساحل می‌رسد ناگهان تا ۳۰ متر ارتفاع میگیرد و ویرانی های بسیاری پدید می آورد.

۱۵٫در اساطیر هندو، زمین به وسیله هشت فیل غول پیکر نگه داشته شده که همگی پشت یک لاک پشت تعادل خود را حفظ کرده اند. خود این لاک پشت روی چنبره مار هست و اگر هر کدام از این حیوانات تکان بخورند یا حرکت کنند، زلزله رخ میدهد.

نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان

حادثه آوارترین زلزله ها در جهان

۱۶٫بدترین بهمن بعد از زلزله در سال ۱۹۷۰ در پرو رخ داد که موجی ۸۰۰ متری از یخ، گل و سنگ با سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت از کوه هواسکاران سرازیر شد. این بهمن روستاهای سر راه خود را به طور کامل تخریب کرد و ۱۸ هزار نفر را کشت.

۱۷٫زلزله سال ۱۹۰۶ کالیفرنیا گذشته از شکل گیری مقیاس ریشتر بود اما دانشمندان اندازه آن را ۷٫۸ ریشتر برآورد کرده اند. ۹۰ درصد خسارات در اثر آتش گرفتن لوله های گاز بود به نحوی که سانفرانسیسکو سه روز در آتش می سوخت.

۱۸٫نزدیک ۸۰ درصد زلزله های زمین در «حلقه آتش» اتفاق میوفتد که به شکل نعل اسب در اقیانوس آرام واقع هست. دومین منطقه پر زلزله زمین هم به کمربند آلپاید سرشناس هست که کشور های ترکیه، هند و پاکستان را در بر می‌گیرد.

۱۹٫دانشمندان بر این باورند که حیوانات ممکن هست گذشته از زلزله از تکان های زمین باخبر شوند. بعضی دیگر فکر میکنند حیوانات شاید بتوانند علائم الکتریکی تغییر مکان سنگ های زیرزمینی را حس کنند.

۲۰٫جان میلنه انگلیسی در سال ۱۸۸۰ لرزه نگار را اختراع کرد. چارلز ریشتر دانشمند آمریکایی هم در سال ۱۹۳۵ مقیاس ریشتر را اختراع کرد.

نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان

۲۱٫سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار زلزله در دنیا رخ میدهد که اکثر آن ها کمتر از ۳٫۹ ریشتر قدرت دارند و احساس نمیشوند. تقریبا هر سال یک زلزله با قدرت ۸ ریشتر یا اکثر در دنیا واقع میشود.

۲۲٫ژاپن بعد از زلزله سال ۱۹۹۵ در کوبه، حسگرهای با فناوری بالا را در سراسر کشور نصب کرد و برای همین زلزله سال ۲۰۱۱ برترین زلزله ثبت شده تاریخ هست.

۲۳٫در زلزله ۹٫۲ ریشتری آلاسکا در سال ۱۹۶۴ سطح خیابان ها ۶ متر پایین رفت و سیلابی جاری شد که تا هاوایی یعنی حدود پنج هزار کیلومتر آن طرف تر ادامه یافت. آلاسکا آسیب پذیرترین ایالات ایالات امریکا در برابر زلزله هست.

۲۴٫بدترین رانش زمین در اثر زلزله سال ۱۹۲۰ در استان کانزو در چین به وجود آمد که حدود ۲۰۰ هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

۲۵٫اولین زلزله ثبت شده به سال ۱۸۳۱ گذشته از میلاد استان شاندونگ چین مربوط میشود.

نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان

۲۶٫گذشته از یک زلزله، دریاچه ها و کانال های آب ممکن هست بوی عجیبی بدهند. علت آن آزاد شدن گاز در زیر زمین هست. دمای آب زمین هم می‌تواند اکثر شود.

۲۷٫یک زلزله می‌تواند صدها برابر بمب اتمی که ایالات امریکا در سال ۱۹۴۵ در هیروشیما انداخت، انرژی آزاد کند.

۲۸٫جابجایی زمین در سن آندریاس سالانه حدود ۵ سانتیمتر هست که به اندازه رشد ناخن در یک سال هست. اگر همین طور پیش برود، ۱۵ میلیون سال بعد سانفرانسیسکو و لس آنجلس با هم همسایه می‌شوند.

۲۹٫درست هست که زلزله سال ۱۹۹۵ در کوبه ژاپن تنها ۲۰ ثانیه طول کشید اما جان ۵ هزار نفر را گرفت و ۳۰۰ هزار نفر آواره شدند و بیش از ۱۰۰ هزار ساختمان ویران شد.

۳۰٫زلزله درت ماه را ماه لرزه میگویند که معمولا ضعیف تر از زمین لرزه هست.

نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان

۳۱٫ارسطو اولین کسی بود که متوجه شد زمین های نرم بیش از زمین های سخت تکان میخورند.

۳۲٫زلزله ای در سال ۱۷۷۵ در لیسبون، پایتخت پرتغال، موج هایی در سطح لوچ نس در اسکاتلند به وجود آورد که دو هزار کیلومتر دورتر هست.

۳۳٫زلزله سال ۲۰۱۱ ژاپن بدترین زلزله تاریخ این کشور بود که سونامی با موج های ۱۰ متری ایجاد کرد و به طور جدی به برنامه های هسته ای ژاپن آسیب وارد کرد. این زلزله نه تنها این جزیره را به کشور آمریکا نزدیک کرد بلکه محور کهکشان را حدود ۱۶ سانتیمتر جابجا کرد.

این زلزله همین طور شکافی به طول ۲۹۷ متر و عرض ۱۴۸ متر و عمق ۲۴ متر در زیر اقیانوس ایجاد کرد. زلزله سال ۲۰۱۱ جرم زمین را به سوی مرکز تغییر داد که باعث شد کهکشان با سرعت بیشتری حرکت کند و روز ۱٫۶ میکروثانیه «یک میلیونم ثانیه» کوتاه شود. زلزله سال ۲۰۰۴ سوماترا روز را ۶٫۸ ثانیه کوتاه کرده بود.

منبع :۳bune.irلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :نکاتی مهم درباره پیدایش زلزله در جهان
http://mofidestan.ir/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa%db%8c-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%be%db%8c%d8%af%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%b2%d9%84%d8%b2%d9%84%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :